інформаційний сайт селища та району

Категории каталога

Історія [8]
Історія селища, та краю
Громадські організації, та партії [14]
Творчість наших земляків [19]
Вірші, розповіді...
Загальне [15]
Цікаві місця [6]
Заповідні, та просто цікаві місця району і регіону

Наше опитування

Откуда Вы попали на сайт?
Всього відповідей: 337

Каталог статей

Головна » Статьи » Загальне

Шляхи створення символіки району та селища
Історія створення герба та прапора Арбузинщини
1ч.
Започаткував роботу над створенням герба та прапора у 2003 році Юдов Василь Михайлович, депутат районної ради. Це були консультації із керівниками районної ради та збір довідкового історичного матеріалу щодо символів району. Символ це умовний знак, що нагадує певні поняття, образи, переносить разом із собою ідеї. Особливу роль символів втілюють герби окремих особистостей, різних громад, територій, держав, суспільно-політичних або економічних об’єднань. Герби, створюючись із графічних символів, стають вже не просто умовними знаками, а відображають дух, світогляд, історію тих людей, які користуються цими символами. Працюючи над створенням символіки Арбузинського району, ставилося за мету якнайглибше і найповніше передати історичну, економічну, духовну структуру цієї території та її населення. Підбираючи символи для герба Арбузинщини враховувались надбання культури та історії цього краю, географічне положення, життєвий уклад населення, природні та економічні характеристики. Для цього потрібно зрозуміти, що район розміщується на межі степу і лісостепу на території Північного Причорномор’я. Ландшафти району степові, порізані невеликими річками - притоками Південного Бугу. Історично ця територія не була задіяна у знаменних баталіях чи подіях. Із самої незапам’ятної давнини населення займалося скотарством, землеробством, полюванням. Про це існують свідчення Геродота. Яскравим пам’ятником давнини є кургани, що височать по всьому району на пагорбах сільськогосподарських ланів. Деяким курганам більше 5000 років. У ближчу пору територію населяли скіфи, половці, печеніги, слов’яни. В епоху українського козацтва територія заселялась козаками. На півдні району існував козачий Гард. Серед ремесел було розвинуте гончарство, та основою господарювання становив випас худоби і вирощування зернових. У наш час район залишився цілковито аграрним селянським степовим суспільством. Українці, що зараз населяють район, черпають свою давню культуру від степовиків, козаків, переселених при царизмі росіян, перемежаючи її із культурами майже 50 різних національностей і народностей, ведуть природничий спосіб життя. 

 
1 варіант герба

Характерними для степової зони є форми, що нагадують круг. Цьому сприяли: рівнинна, довкола нічим не обмежена, далечінь степу, земляні кургани, повільні схили пагорбів, прибиті до землі округлі крони степової рослинності. У вишивках та предметах побуту, у їх оздобленні, переважають спокійні плавні лінії, що переходять у круглі нерізкі форми. Ламаність ліній, їх квадратизм, тут не присутні.
Тому основою для символів Арбузинщини доцільно використати круглі форми. Кольори нашого краю щільно пов’язані із природою, кліматичними умовами, господарюванням землеробів. Характерність теплої гами для степової зони зумовлена переважно сухим кліматом, спекотним літом, забарвленням сезонної рослинності. Із основних кольорів переважають два - жовтий і червоний. Весняні жовті первоцвіти (мати й мачуха, кульбаба) змінюються літніми кольорами зрілих хлібів, цвітом соняшнику. Осінні кольори мають цілу гамму жовтих і червоних переливів.

2 варіант герба

Червоний степовий мак початку літа доповнюється зрілими плодами древньої понтійської вишні, яка стала символом всієї України - калини, пізньоосінньої горобини. Це не значить, що інші кольори не присутні у степах. Проте, зелені, голубі, білі кольори мають епізодично-сезонний факт. Символами Арбузинського району можуть стати жовто-золоті кольори в поєднанні із червоно-вишневими, як то: колос і вишня, глина і вогонь, сонце і маки, листя і ягоди осінньої калини.
Одним із древніх предметів, яким користувалися на нашій землі народи, що її населяли, є кубок (чаша) для води. Дуже важливо у степах мати при собі такий предмет, яким можна пити воду. Тому кубок носили завжди при собі кочові скіфи, печеніги, половці, не відмовлялися від нього землероби-слов’яни. Кубок був необхідним атрибутом у походах українських козаків. Кубок мав різну форму і виготовлявся із різноманітного матеріалу, що не розбивається (бронза, срібло, золото, залізо), однак функціонально не змінився протягом тисячоліть.

Остаточний варіант герба, що був підготовлений на розгляд комісії від Юдова В.М. 28 серпня, 2006р.

Значущим предметом для землеробів степу був і є серп - інструмент, яким збирали врожаї зернових, починаючи ще з незапам’ятної пори. Зрозуміло, що своєю формою і матеріалом серп видозмінювався в наслідок розвитку технологій, та у теперішньому вигляді знайшов стабільну дугову форму. Для древніх степовиків великою цінністю існування була стріла, за допомогою якої полювали на прудких тварин. Існує легенда про царя, котрий мав намір перерахувати свої народи і запропонував кожному, хто вважає себе вірним царю, передати стрілу. Із мідних вістрій зібраних царем стріл виготовили мідний казан діаметром 8 метрів і товщиною 10 сантиметрів.
Вільний вибір належності кожного у степу вилився у символі стріли або списа. Цією зброєю можна не тільки полювати, а і захищатися від ворогів. Використовуючи підібрані символічні форми, кольори та елементи, можна скласти герб, прапор Арбузинського району. Робота тривала протягом 3-х років.
ОПИС ГЕРБА
Фоном для герба є радіально розміщені колоски пшениці, що розлітаються від круга золотого сонця. В круг сонця вписаний серп - символ слов’янського землеробства, а також підняті вістрями угору три стріли та козацький спис. Кожна стріла (три)передана до герба від древніх народів, що мешкали на території Арбузинщини - скіфів, половців, печенігів. Козацький спис ділить сонце симетрично навпіл. На ньому розвівається жовто-червона стрічка, поєднуючи спис, стріли і серп у єдину композицію. У центрі на передньому плані герба зображений кубок (чаша), так, як зображували подібні кубки на кам’яних бабах, що височіли курганами, немов би протягуючи подорожнім гостинність, а спраглим необхідну у степу воду.
ОПИС ПРАПОРА

Прапор містить два кольори: жовтий, червоний. Кольори розділяють прапор навпіл. Ближче до лівої сторони розміщується герб.

2ч.
Рішенням за №3 від 27.09.2006р. VІІ сесії Арбузинської районної ради 5 скликання було затверджено Положення про проведення конкурсу по створенню герба та прапора Арбузинського району, затверджений склад конкурсної комісії, яка повинна була протягом певного періоду приймати конкурсні проекти. На конкурс потрапили 2 варіанта герба, де крім проекту В.Юдова, свій малюнок надав Олександр Неговора.
Учень Арбузинського аграрного ліцею, талановитий декоратор. Нажаль, у цифровому варіанті немає зразку конкурсного герба О.Неговори, проте описуючи його можна відмітити таке: герб, складений із елементів соняшників, колосків, калини, своєю основою нагадував герб Миколаївської області і щоб витримати оригінальність, комісія слушно приймає рішення продовжити створення герба, поєднуючи елементи із обох авторських проектів. Над ескізами цих варіантів починає активно працювати Олександр Неговора, а щоб зробити обґрунтування до них у роботу підключається Олександр Титаренко, вчитель історії Новокрасненської ЗОШ.

Саме О.Титаренку ми зобов’язані ідеї синьо-зелених вертикальних боковин у теперішньому гербу, але що саме означають вони можна взнати саме у автора. Для Геральдичної палати, куди направлялися проекти для узгодження головним чинником був опис елементів без їх глибокого смислового навантаження. Тож, Геральдична палата узгодила 3 варіанта Арбузинських гербів для затвердження одного із них на сесії райради. Це були ідентичні проекти і різнилися вони лише центральними символами.
Перший варіант був у центрі із силуетом козака, зрозуміло, яке смислове значення несе такий силует. Другий варіант із силуетом косулі, яка за ідеєю О.Титаренка могла б стати символом Арбузинщини. І третій варіант – волошки, знову ж таки, чому саме волошки, відповідь треба шукати у автора, вчителя історії. 22.06.2007р. відбулася ХVІІІ сесія районної ради 5 скликання, де був затверджений остаточний проект герба і прапора. Депутати у довгій дискусії відсікли проекти з козаком і косулею. “Козака” зарахували до войовничих образів і таких, які не можуть говорити про весь Арбузинський район в цілому, де села створювались без участі козацтва.


«Косуля» була неприйнятна як сам символ, а ще і як виконане зображення. Зображення нагадувало незрозумілого оленя. Третій варіант з волошками був компромісним, нейтральним і більшістю голосів депутатів був затверджений гербом Арбузинського району.
За прапор дискусії не велися. Із проекту прапора В.Юдова виключили лишні елементи герба.
Після затвердження символів Арбузинського району, проекти потрапили до виготовлення їх у цифровому варіанті. Хто виконував це замовлення невідомо, однак у трьох волошках з’явилися саме по шість пелюсток, а можна і по сім, адже смислового визначення цих квіток у описі затвердженого герба немає. ОПИС ГЕРБА У золотому полі три сині квітки волошки, справа ( геральдично, тобто зліва від глядача) йде синій боковик, зліва – зелений. (кінець цитати)
 
3ч.

Наприкінці 2008 року розпочалася робота над створенням герба та прапора селища Арбузинки. Свої проекти уже надав В.Юдов. Долучайтеся до роботи!
ОПИС ГЕРБА
 

 На пергаменті, в центрі герба, над рівниною степу і пагорбом кургану встає золотаво-червона вранішня зірка. - Вгорі, на стилізованій золотій ниві синім туманним силуетом розміщена фігура вершника-козака.
2 варіант

Вся гербова композиція обрамлена вінковим зображенням колосків і гілок стиглої бузини.

Прапор

Категория: Загальне | Добавил: admin (02.03.2009)
Просмотров: 3702 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 5.0/1 |
Всего комментариев: 2
2 Влад_Горный  
0
І все було б чинно та гарно, якби не три "шістки" - 666 з пелюсток волошок. Для чого воно нам ??? Чи додасть щастя й добробуту???
Влад Горний.
18.08.2009 р.

1 Андрій  
0
Трохи тут наплутано щодо районного герба.
Районна рада звернулася до Українського геральдичного товариства для проведення експертизи проектів герба (з трьох смуг, з козулею) та жовто-червоного прапора з золотим кругом і колосками. Після зауважень УГТ про потребу кращого графічного опрацювання герба та недопустимість накладати золоті елементи на жовтий фон на прапорі райрада попросила доопрацювати ці проекти в Товаристві. Після отримання малюнків було змінено думку щодо козулі й висловлено нове прохання - розробити зовсім інші варіанти. Замість козулі було запропоновано нові варіанти, з яких обрали з волошками. Доопрацьований варіант прапора також рада схвалила без зауважень.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Реєстрація | Увійти ]

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Сайти Миколаївської області

Статистика


Всього на сайті зараз: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0